Po pirmojo pasirodymo su savo darbais šių metų vasarą vilnietis fotografas Martas Tankevičius (21) džiaugiasi, kad jo projektas gyvuoja jau penkis mėnesius. Prieš pradedant savo verslą jam teko daug aiškintis, kaip fotografuoti akies rainelę bei pačiam sukurti specialų aparatą.

M. Tankevičius ir Kamilė Jurgaitytė / Asmeninio archyvo nuotr.

Aistra ir hobis – videografija

Tankevičius mėgaujasi iki šiol turintis didžiulę aistrą, hobį – videografiją. Praeityje šį pomėgį pritaikė verslaudamas – turėjo savo klientų, kuriems filmuodavo profesionalius reklamų, renginių, interviu, užkulsių ir t.t. video. Tačiau per karantiną visi klientai dingo, tad nusprendė pabandyti išpildyti savo vaikystės svajonę – būti youtube video kūrėju. Tik pabandęs įsitikino, kad tai jam labai patinka ir dabar jau porą metų yra „Youtuberis su 80 000 sekėjų.

Idėja kilo vaikštant meno mugėje

Vaikinas sako, jog šio projekto idėja kilo visiškai netikėtai. Keliaujantį su savo panele, Kamile Jurgaityte, Vokietijoje, Berlyne, meno mugėje juodu sudomino palapinės gale susibūrę žmonės. „Priėję arčiau pamatėme užrašą „Eye Photography”, ten vietoje fotografavo žmonių raineles! Mes tuo labai labai susižavėjome ir prisimenu, kad ten pat stovėdamas Kamilei pasakiau: „Geras… Būtų labai gera idėja tą sukurti Lietuvoje”. Ji sutiko, tačiau po minutės nuėjome toliau „atostogauti” ir visiškai užmiršome. Bet po mėnesio, kai montavau filmuotą medžiagą iš Berlyno, aš ir vėl užmačiau nufilmuotą medžiagą apie akių fotografiją ir priminiau Kamilei. Būtent nuo to laiko pradėjome rimtai galvoti apie projekto įgyvendinimą, taip viskas ir prasidėjo“, – pasakoja pašnekovas.

Pats sukūrė akies fotografavimo aparatą

Pirmiausia M. Tankevičius siekė išsiaiškinti, kaip nufotografuoti akies rainelę. Tai ilgai užtruko ir buvo sudėtinga, nes specifiško aparato, kuris tai daro, nėra. Teko pirkti ir grąžinti daug skirtingų objektyvų, kol atrado idealiausią, išbandyti įvairius apšvietimo būdus (žibintus, makro lemputes, blykstes) ir sugalvoti, kur fotografuojamam žmogui padėti smakrą, kad būtų stabilu. Po mėnesio pavyko sukurti aparatą, kuriuo sėkmingai bei patogiai galėjo fotografuoti akį. Įveiktas iššūkis nudžiugino fotografą ir pastūmėjo veikti toliau.

Akių Fotografija Panoramos prekybos centre / Asmeninio archyvo video

Idėją išbandė prekybos centruose

Pradžia porai kėlė nerimą, nes abejojo, ar šis projektas pavyks, ar žmonėms bus įdomu. „Tai pirmasis tokio tipo verslas Lietuvoje ir net pasaulyje, derinantis meną ir mediciną – iridologiją, – pažymi M. Tankevičius, pirmiausia idėją nusprendęs patikrinti prekybos centruose, išsinuomavęs vietą trims dienoms. – Kuo giliau mes į tai buvome įsivėlę, tuo labiau mūsų motyvacija krito, nes galvojome, kad nepasiseks, niekas to nenorės. Visi šie nuogąstavimai per pirmas dienas prekybos centruose žlugo, kadangi susidomėjimas buvo didžiulis“.

„Iridologijos žėmėlapis“ / Akių Fotografijos nuotrauka

Meną derina su medicina

Pasak akių raineles fotografuojančio M. Tankevičiaus, didelė žmonių dalis iš pradžių galvojo, kad jų teikiama paslauga yra medicininė, kai iš akių rainelės nuotraukos daug ką gali sužinoti apie savo sveikatą, paveldėtas ligas. Tekdavo atsakyti, kad taip nėra.

Įdomiausia, tęsia pašnekovas, kad dabar jie jau teikia ir medicininę paslaugą, apie kurią žmonės klausinėdavo – bendradarbiauja su 38 metus darbo patirties šioje srityje turinčia gydytoja Ramute Vaičaitiene.

Žmonės teiraujasi apie galimybę nufotografuoti gyvūnų akis, tačiau, pasak fotografo, tai yra per daug sudėtinga. Jis bandęs ir su savo katinu. Gyvūnai tiesiog neišbūna ramiai vienoje vietoje, o fotografuojant smakrą reikia laikyti padėjus ant plokštelės bei žiūrėti tiesiai.

Akių Fotografijos studija, Vilniuje

Nuo nuomotos vietos iki nuosavos studijos

Projektas prasidėjo prekybos centre, tačiau dėl didžiulio susidomėjimo pora įkūrė savo studiją. Verslą reklamuoja Facebook, Instagram, Tik Tok platformose. Taip pat pradėjo eksperimentuoti su reklama ant stendų, žurnaluose, influencerių paslaugomis. Bendraudami su klientais stengiasi suteikti malonią patirtį, kad apsilankymas būtų įsimintinas ir smagus. Vienintelis verslo sunkumas, kurį M. Tankevičius paminėtų, kad klientai dažnai galvoja, jog akies nuotrauką jis gali „sukurti” iš selfio. Deja, akies nuotrauką reikia padaryti studijoje. O didžiausias projekto privalumas, pastebi, yra malonumas užsiimti savo hobiu „Įsivaizduojame pasaulį, kuriame žmonės su džiaugsmu užsiima savo mylimomis veiklomis bei prisideda prie kažko didesnio už save“, – sako kūrybinga pora.

Pirmiausia – dėl malonumo, paskui – dėl pinigų

Didžiausia investicija į šį verslą, sako fotografijų kūrėjas, yra laikas. „Negalvojome apie tai, kada mums atsipirks, darėme tai su malonumu ir siekiame padaryti gerai, tad didžiausias „atsipirkimas” įvyko tada, kai pamatėme, jog žmonėms patiko mūsų siūloma paslauga, aptarnavimas“, – kalba M. Tankevičius. Jam šiame procese labiausiai patinka ryšys su klientu, laimingi žmonės, nekantraujantys pamatyti, kaip atrodo jų akis. „Išties nerealus jausmas, labai džiaugiamės, kad esame tokio magiško momento dalimi. Mes labai mylime šį darbą, bet kaip ir tėvams, mylintiems savo vaikus, pasitaiko sunkesnių dienų. Vis tik esame labai patenkinti tuo, kuo užsiimame.“

Norėtų atidaryti daugiau studijų

Tankevičius supranta, kad bet koks projektas, kuris yra pirmasis Lietuvoje, laikui bėgant įgys konkurentų, tačiau tai jo ir draugės negąsdina. „Esame susitelkę į savo tikslą ir dedame didžiausias pastangas jam įgyvendinti. Nuolatos galvojame ką galime pagerinti, pasiūlyti inovatyvaus ir kitokio“, – sako fotografas, siekiantis nuolatos tobulėti, o ateityje atidaryti daugiau studijų ne tik Vilniuje. Pradedantiems įgyvendinti savo idėjas, M. Tankevičius linki: „Daryti ir klysti, nes tai vienintelis būdas, kai mes tobulėjame, patiriame geriausias pamokas. Gerai įdėjai reikia laiko. Nenuleiskite rankų, jeigu iš karto kažkas nepasiseka“.